Opowieści z reaktora: Czarnobyl 2008
Fotorelacja z mojej wizyty w Elektrowni Jądrowej Czarnobyl w 2008 roku.
wtorek, 3 stycznia 2017
Katastrofa elektrowni jądrowej Czarnobyl z 1986 roku do dzisiaj uznawana jest za najpoważniejszy wypadek w dziejach energetyki jądrowej na świecie. W wyniku opadu promieniotwórczego skażonych zostało przynajmniej 125 tys. km2 terenu, co odpowiada mniej więcej 40% powierzchni Polski. Z miejscowości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni ewakuowano w pośpiechu 350 tysięcy osób.
Wiele lat temu, gdy byłem jeszcze nastolatkiem, znaleźliśmy wspólnie z bratem w Internecie relację osoby, która odwiedziła Czarnobyl. Zrobiła ona na nas ogromne wrażenie. Nie wiedzieliśmy wtedy, że można tam w ogóle pojechać, a sam cel podróży jawił się nam jako ekstremalny i niebezpieczny. Niedługo później rozpocząłem studia i pewnego dnia podczas zajęć znalazłem na forum studenckim ogłoszenie o organizowanym wyjeździe do miejsca katastrofy. Przypomniałem sobie tamten artykuł i niewiele myśląc, zgłosiłem się.
Wyprawa, w której skład wchodziło 16 osób, głównie studentów AGH pozbieranych z różnych kierunków, odbyła się późną wiosną 2008 roku. W elektrowni mogliśmy zobaczyć wzniesiony nad ruinami reaktora nr 4 prowizoryczny sarkofag, zbudowany naprędce tuż po katastrofie i grożący zawaleniem. Nieco ponad miesiąc temu widok ten przeszedł do historii - nad budynek nasunięty został nowy, stalowy sarkofag, który ma zabezpieczyć miejsce na wiele dziesiątków lat i zapobiec kolejnemu, wtórnemu wyciekowi. Jest to doskonała okazja, aby zaprezentować kilkanaście zdjęć z wyprawy sprzed lat. Mam do nich ogromny sentyment. Nie tylko był to mój pierwszy wyjazd tego typu, ale także moje początki z fotografią. Na wyjazd zabrałem starego, kompaktowego Olympusa, który po zrobieniu zdjęcia potrzebował kilku sekund na przetworzenie danych i zapisanie ich na kartach pamięci o oszałamiających pojemnościach 16 i 128 MB. Zatem - oto podróż do Elektrowni Jądrowej Czarnobyl A.D. 2008...
zobacz inne wpisy w temacie
Komentarze (0)